čtečka čipů
   HOME   |   Využití čipových čteček   |   Objednávka   |   Návod k použití   |   Ohlasy uživatelů   |   Kontakt   
 

Využití čipových čteček

 

 

Čipování štěňatČipování štěňat

Čipovat se mohou štěňata od 6. týdne věku. Čipy umisťuje štěňátkům na levou stranu krku vždy veterinární lékař, který zkontroluje, že čip opravdu je na svém místě. Každý, kdo se pak snaží čtečkou zachytit signál, ví, kde má hledat. Než se čip v podkoží zapouzdří, může se o několik málo centimetrů přemístit. To však nepředstavuje žádný problém. Zvířeti to nijak nevadí a čtečka drobné zařízení bez obtíží najde. Značkovací čip mohou bez potíží nosit i živočichové velikosti křečka. Nemusejí se ho proto bát ani majitelé nejmenších psích plemen. Čtečku čipu využíje především chovatel při předávání štěňátek novým majitelům, kde jim během pár vteřin ukáže, že jim předává právě jimi vybrané štěňátko. Následně se čip kontroluje při povinných i dobrovolných lékařských vyšetření souvisejících s chovem nebo při bonitacích.


 

Čipy u dospělých psůČipy u dospělých psů

Aplikovat mikročip lze na levou stranu krku domácího mazlíčka jakéhokoliv věku. Čipování se doporučuje zejména u těch zvířat, která se pravidelně pohybují venku a u kterých je zvýšené riziko, že by se mohla zatoulat. V některých městech např. v Praze čipování předepisuje přímo vyhláška Hlavního města Prahy a majitelé očipovaných zvířat mají po nějakou dobu zvýhodněné poplatky. Vhodné je také pro zvířata, s kterými máte v plánu vycestovat do zahraničí (v některých zemích je čipování zvířat povinné!). Kromě psů a koček lze čipovat také plazy, exotické ptáky nebo dravce, koně, fretky i další zvířata (například ohrožené druhy zvířat, která jsou chovaná v zajetí).

 

Označení mikročipem využijete pro:

  • bezplatný zápis do centrální evidence Národního registru majitelů zvířat a využívání návazných služeb
  • vystavení pasu zvířete pro cesty do zahranicí
  • registraci místním úřadem, splnění podmínek vyhlášky a případné poskytnutí slevy na poplatku ze psů
  • chovatelskou evidenci psů a dalších druhů zvířat s průkazem původu - očkování a kontrolu vakcinace
  • pojištění
  • kontrolu a prokázání identity zvířete při cestách do zahraničí, případně exportu.

 

Ztracená zvířataIdentifikace ztracených zvířat

Čipování psů a koček rozhodně má svůj význam. Nikdy totiž nevíte, kdy se Vám domácí mazlíček při procházce zatoulá. Budete-li jej mít "očipovaného", máte mnohem větší šanci, že se s ním znovu setkáte.

 

Hlavní výhody při nálezu psa nebo kočky:

  • nemusite již navštěvovat nejbližší ordinaci veterinárního lékaře, Městskou policii nebo útulek, neboť si sami provedete kontrolu mikročipu
  • Kontaktujete operátory národního registru majitelů zvířat www.narodniregistr.cz a sdělíte jim číslo čipu (ev. jiný popis zvířete) a kontakt na opatrovatele, u kterého bude zvíře k vyzvednutí
  • jakmile Národní registr obdrží o hledaném zvířeti, předá majiteli kontakt na nálezce  

 

Se psem za hraniceSe psem za hranice

Od 3. července 2004 je Česká republika členem Evropské unie a pro chovatele a majitele psů tím vznikly určité výhody (především v cestování se psy do zahraničí), ale také povinnosti.

Zjednodušené cestování - cestovat v rámci EU do zahraničí a zpět s pejskem nyní můžete za předpokladu, že Váš pejsek má vystaven tzv. Europas (správně Pas pro malá zvířata neboli Pet Passport). Klasický očkovací průkaz tedy pro cestu do zahraničí již NESTAČÍ. Dalším předpokladem je čitelné a nezaměnitelné označení pejska (pro psy narozené do roku 2011 stačí mít čitelné tetování, pro pejsky narozené po roce 2011 je povinné čipování). No a posledním předpokladem je platné očkování pejska proti vzteklině.

 


Kde hledat čip?

Všechny zvířata se obvykle čipují na oblast kolem krku, konkrétně na levou stranu krku.

 

Během života zvířete může čip odcestovat i dál než byste očekávali.

 

Pokud čip nenajdete na první pokus nezoufejte a proveďte několik měření čipovou čtečkou.

 

 
 

 

     
Klece pro psy    
Agility tábor s coursingem Chovatelská stanice Australských ovčáků a Bernských salašnických psů BestPet - nejlepší značka pro Vašeho mazlíčka
Vysúšač pre psov Vysoušeč pro psy Dřevitá vlna